Art Mode

Beanie čiapky, ako ich nosiť?

17.11.2021

Keď som sa rozhodla predávať čiapky, nemala som ani páru, koľko druhov čiapok existuje a na koľko spôsobov sa dajú nosiť. Krátke, dlhé, klobúky, beanie, ušianky, baretky...

Čiapok je nespočetné množstvo a tiež farieb a materiálov, z ktorých sú vyrobené. Od historického spojenia s frýgickou čiapkou, ktorú nosili oslobodení otroci v starom Ríme, až po čiapky slobody maľované v budove amerického Kapitolu, beanie čiapky nie sú svetu ani zime cudzie. A ak si myslíte, že nosenie čiapky vysoko na hlave alebo v miernom uhle je hipsterský vynález... Nie, nie je. Za tento štýlový trend môžeme poďakovať veteránom z druhej svetovej vojny a ich čiapkam.

Existuje 5 typov beanie čiapok, ktoré vám teraz viac priblížim.

1. BEANIE ČIAPKA S OHNUTÝM OKRAJOM

Klasika, ktorú sme nosili už v detske! Tieto klasické čiapky so zahnutým okrajom sú vyrobené tak, aby chránili naše uši a čelo dvakrát. Nosiť by sme ich mali tak, aby zahnutá časť zakrývala väčšiu časť uší (alebo celé!) a čela. Je ideálna na dlhé prechádzky a cestovanie, či turistiku.  Väčšinou bývajú rebrované alebo s pleteným vzorom. Niekoľko typov na beanie čiapky nájdete aj v našej ponuke: Zimná čiapka cz20830-1Čiapka cz19307-1Čiapka cz20816  

Ak si neviete vybrať farbu, stavte na jednofarebné tmavšie farby, ktoré sa hodia k takmer všetkým štýlom.

2. BEANIE KRÁTKA ČIAPKA

Krátka beanie čiapka, nazývaná aj rybárska čiapka je  inšpirovaná rybármi, ktorý nosili čiapky vyššie posadené a nezakrývali im uši. Materiál je tenší, ako klasická zimná čiapka a preto je skôr ideálna na jesenné a jarné dni, kedy nie je až tak zima. Čiapka býva rovnako zahnutá ako prvý typ čiapky, no líši sa dĺžkou, ktorý je podstatne kratšia ako prvý typ.  Tento typ čiapky obľubujú hipstery, milovníci módy ako doplnok ku sakám či kabátom. V našej ponuke máme samozrejme aj beanie krátke čiapky, z ktorých si môžu vybrať nielen násťroční, ale aj milovníci štýlovej módy.

3. SLOUCHY BEANIE ČIAPKA

Ležérny voľný štýl čiapky, vhodný viac k športovým kombináciám. Nezahýna sa, zakrýva čelo a celú časť uší, je dlhšia vzadu a voľnejšia. (ak poznáte rozprávku o siedmych trpaslíkoch, tak toto je ten štýl čiapky). Býva väčšinou jednofarebná, ale odvážnejší určite siahnu aj po extravagantnejších kúskoch.  

4. BEANIE ČIAPKA S BRMBOLCOM

Aké by to bolo, keby medzi beanie čiapkami chýbali brbolce. Brmbolce patri od nepamäti k ozdobe čiapky. Sú akousi ikonou medzi čiapkami. Beanie čiapky s brmbolcom nájdete od tých najmenších po lyžiarske čiapky. Aj v našom eshope máme mnoho druhov týchto čiapok. Vybrať si môže naozaj každý.

Nosenie brmbolcov na čiapke má korene vo vojenskej histórii a najskôr sa používali na ochranu námorníkov. Podľa populárnej teórie táto guľa na čiapke chránila hlavy námorníkov pred búchaním do vecí. Či už je to pravda, alebo nie, urobíte s ňou dobrý dojem na vašich priateľov.

Čiapky s brmbolcom majú často ohnutý okraj a sú veľmi teplé. Môžete ich nosiť s ležérnym, ale aj s formálnejším outfitom, ale držte sa jednofarebných a tmavých farieb.

5. BEANIE S VYSOKÝM VRCHOM - HIGH TOP

Medzi posledné trendy v oblasti čiapok patria určite čiapky s vysokým vrchom, tzv. high top čiapky. Väčšinou sa jedná o pletené rebrované čiapky, ktoré sú na hlave posadené vysoko.  Patri skôr k dizajnovým čiapkam, ktoré veľmi nezahrejú. Sú ideálne skôr na jar a jeseň, kedy ešte nie je taká zima. No samozrejme,  v nosení a vo výbere ročného obdobia sa medze nekladú. Dnešná móda je tak benevolentná, že svoj štýl si v nej nájde určite každý.

Čiapky typu high top sú vyrobené s voľným priestorom v hornej časti čiapky a nosia sa čo najvyššie na hlave bez toho, aby spadli dozadu. Uistite sa, že materiál vyčnieva na hornej strane (s týmto pomôže pevnejšia pletenina). V opačnom prípade vám čiapka môže spadnúť na stranu a budete vyzerať ako Šmolko.

To je posledná z typov beanie čiapok. Veríme, že sme Vám pomohli pri výbere čiapky a dozvedeli ste sa niečo nové.

A na záver:  Nabudúce sa zameriame na to, z akých materiálov sa vyrábajú naše obľúbené čiapky a čelenky, aké typy sa hodia ktorej tvári a prečo niektoré čiapky pichajú. 

Celú ponuku čiapok nájdete tu: https://www.artmode.sk/ciapky-a-klobuky/