Art Mode

Aby bol domov skutočným domovom

15.10.2020

Každý z vás sa určite stretol či už v škole alebo niekde v tlači s pojmom rebríček hodnôt - rodina, zdravie, práca, šťastie, peniaze ,...atď. Ale kto z vás sa zamyslel nad tým, že základom všetkého je skutočný harmonický domov? 

Kdekoľvek sme, čokoľvek robíme, vždy sa vraciame tam, kde sú naše korene - náš domov. Všetky aktivity, ktoré vydávame, plány, ktoré realizuje, sny, ktoré napĺňame, to všetko podvedome pripravujeme pre základný kameň nášho domova. Lebo len vtedy dokážeme naplno žiť, keď máme, kde hlavu zložiť. Aby však domov bol tým naozajstným domovom, nesmieme zabudnúť na tieto maličkosti:

Domov je teplo

Rodina hreje na srdci! Deti, rodičia, súrodenci, partneri.... to všetko tvorí teplo domova. Človek je tvor spoločenský. Nechce byť sám. Aj ten najzarytejší starý mládenec túži po tom, aby ho doma niekto čakal. Ak nie ste zadaný, nemáte rodinu, kúpte si aspoň rybičky, ktoré na vás budú čakať, keď sa po namáhavom dni budete vracať domov. Byt na vás nebude pôsobiť pochmúrne a vy budete mať pocit, že niekto na vás čaká.

Domov je pokoj a úkryt

Dovoľte si schovať sa do perín pred svetom. Napustiť si vaňu a vychutnať si ten božský pokoj a úkryt, ktorý vám vaša domácnosť poskytuje pred svetom. Načerpáte sily na ďalší boj so životnými skúškami a viete, že tu môžete byť sami sebou... Pokoj však treba stále udržiavať, preto nezabudnite na zdravé rodinné vzťahy a dodržiavanie harmónie.

Domov je útulnosť

Iba v dome, kde sa dobre cítite, viete existovať! Dbajte preto na jeho zveľaďovanie, aby ste sa v ňom cítili príjemne aj po rokoch. Nemusíte sa naháňať za každou novinkou do interiéru, aj čistý, udržiavaný byt je vašou vizitkou a robí domov útulným.

Domov je skutočný

Domov je Teritórium. Nie je len vo vašom srdci, je skutočné. Miesto, kde som pánom JA! Tu budujete a vytvárate svoj svet a svoje predstavy. Pozor však na egoizmus, aby ste namiesto budovania základov, nerúcali kameň po kameni.

Domov je životný štýl

ÁNO aj domov je životný štýl. Prispôsobujete si ho svojmu štýlu života a odzrkadľuje váš charakter. Nesie pečať vášho života! Fotky, trofeje, zariadenie, štýl stavby, to všetko o vás napovie aj váš domov. Aký obraz o sebe dávate okoliu? Poobzerajte sa okolo seba, váš domov vám to prezradí.

Autor: Petra Teťáková