Art Mode

Na čo nezabudnúť pri výbere kabelky

12.02.2021

Už malé dievčatá rozmýšľajú, akú kabelku si zvolia k svojmu outfitu a čo do nej vložia. Moja najmladšia dcéra Viktória má potrebu od ranného detstva zbierať rôzne druhy kabeliek. Kým bola menšia, zaujímala sa o rôzne módne vychytávky ako Hello Kitty či rôzne princeznovské modely. No nepohrdla ani praktickou kufríkovou taškou či jednoduchou látkovou v tvare roztomilého psíka.

Áno, my ženy to proste máme v krvi! Či si to priznáme alebo nie, kabelka je našou súčasťou už od útleho detstva. A vybrať  vhodný typ, nám dá niekedy poriadne zabrať. Tak poďme sa dnes pozrieť na pár dobrých postrehov, ktoré nám pomôžu pri jej výbere.

1. Na akú príležitosť si idem kabelku kupovať?

2. Aký typ kabelky si chcem kúpiť?

3. Koľko peňazí som ochotná do kabelky investovať?

4. Akú farba a materiál si vyberiem ?

4. Ako plánujem s kabelkou zaobchádzať, chcem aby mi vydržala čo najdlhšie?

5. Musí mať nejaké vnútorné vrecká alebo zapínanie na zips, prípadne sponu?

6.  Akým spôsobom budem kabelku používať - chcem ju nosiť cez plece alebo len do ruky ?


PRÍLEŽITOSŤ a TYP KABELKY

Pre kúpu novej kabelky sa mnohé z nás rozhodujeme väčšinou príležitostne (finančné možnosti nám mnohokrát neumožňujú kupovať kabelky len tak pre potešenie hocikedy). Sme účastníčkami nejakého sviatku, podujatia či nás opustila naša stará kabelka do práce. Dôvody, pre ktoré sa rozhodneme kúpiť kabelku sú jasné. Príležitosť!!!  Ideme si vybrať kabelku na konkrétnu príležitosť. Vyberáme si konkrétny typ kabelky na konkrétne použitie. Takže na svadbu nebudeme kupovať veľkú nákupnú shopper tašku alebo pracovnú tašku na notebook.  Budeme si vyberať kabelku, ktorá je menšia napr. listová kabelka prípadne siahnem po jednoduchej elegantnej kabelke. Ak si vyberáme kabelku do práce, je na zváženie aký typ uprednostňujeme, či športový, neutrálny, elegantný alebo niečo medzi ruksakom a kabelkou. Dnešná ponuka kabeliek je tak veľká, že vybrať si dokáže každá z nás v rámci svojho rozpočťu. A propo - CENA!


CENA

Cena je určite jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere novej kabelky.  Každý z nás má iný budget. Čo pre niekoho môže byť príliš lacné, pre niekoho zas príliš drahé a ďalší dá prednosť kvalite pred kvantitou. Cena rozhoduje a je nesporne dôležitá pri výbere. Je len na nás, koľko sa rozhodneme do kabelky investovať. Kvalitné kožené kabelky od známych značiek sú samozrejme vždy drahšie ako tie od menej známych výrobcov. No to neznamená, že za menej peňazí si nedokážete kúpiť kvalitnú kabelku. Krásna a kvalitná kabelka, ktorá vám aj dlho vydrží, sa v dnešnej dobe dá zohnať už za pár eur. 


VEĽKOSŤ

Ďalším dôležitým kritériom po cene je veľkosť kabelky. Či už vyberáme kabelku na konkrétnu príležitosť alebo na bežné nosenie, vždy by mala byť rozhodujúca veľkosť kabelky.  Veľkosť kabelky by sme si mali zvoliť podľa toho, koľko vecí plánujeme dať do konkrétnej kabelky. Sme minimalistky alebo potrebujeme nosiť všetko so sebou?  Myslite na to, čo všetko potrebujete mať neustále pri sebe. Základom sú asi kľúče, mobil, peňaženka prípadne aj nejaký make-up, rúž či parfum. Ak sa uspokojíte v priebehu dňa iba s týmito vecami, ideálna bude aj menšia crossbody kabelka alebo listová kabelka, ale ak potrebujete mať v kabelke dostatok miesta aj na iné svoje drobnosti, možno aj natlačiť nejaký menší nákup cestou z práce, určite sa poobzerajte po väčšom kúsku s dostatkom vnútorného priestoru. Spomedzi väčších kabeliek sú skvelou voľbou shopper kabelky. Ako malá pomôcka môže poslúžiť vaša doterajšia kabelka, ak vám jej rozmery vyhovujú, hľadajte niečo podobné.

FARBA

Podstatnú rolu pri výbere novej kabelky zohráva aj jej farba. Hľadáte niečo univerzálne, konzervatívne alebo chcete doladiť svoj outfit? Pomôcť rozhodnúť sa vám môže aj váš šatník, podľa toho aká farba v ňom prevláda, ľahko zistite, čo je pre vás to pravé. Čierna je univerzálna, hodí sa ku všetkému a rozhodne ňou nič nepokazíte. Ak sa chystáte na spoločenskú akciu alebo pracovný pohovor práve čierna, poprípade hnedá je tou správnou voľbou. Nebojte sa však siahnuť aj po iných farbách, napríklad telové farby sa dajú ľahko skombinovať s vaším oblečením, naopak výraznejšie farby vám pomôžu zaujať a oživia nevýrazný outfit. Všestranne použiť sa dajú aj sivé, červené, tmavomodré alebo tmavozelené kabelky.

KVALITA

Je pochopiteľné, že pri kúpe kabelky (ale aj hocijakého iného produktu) za zaplatené peniaze chceme dostať čo najkvalitnejší výrobok, nanešťastie, nie vždy sa tak aj naozaj stane. Najkvalitnejšie kabelky s najdlhšou životnosťou sú bezpochyby kožené kabelky, čomu však zodpovedá aj ich vyššia cena. To ale vôbec neznamená, že iba drahé kabelky sú naozaj kvalitné. Dostatočnú kvalitu a pevnosť ponúkajú aj kabelky vyhotovené z eko kože alebo iných materiálov, ktorých cena častokrát býva pre našu peňaženku oveľa prijateľnejšia. Všímajte si detaily ako švy, prešívanie alebo pevnosť rúčiek. Naznačí vám to, či si dali pri výrobe na danej kabelke záležať alebo ju len odflákli. Pozornosť upriamte aj na to, či má kabelka vystužené dno, pevné zipsy alebo kovové nožičky na spodku proti zašpineniu, ak ju niekde položíte.

ŠTRUKTÚRA

Pri výbere novej kabelky nezabúdajte na dôležitosť štruktúry. Kabelka bez malých vreciek je mimoriadne nepraktická, preto by jednou zo základných podmienok malo byť, aby mala aspoň pár vreciek. Veľkou výhodou je prítomnosť aj vonkajších aj vnútorných vreciek, prípadne priehradiek. Nájsť mobil, kľúče, či peňaženku vo veľkej kabelke, plnej najrôznejších vecí, môže byť niekedy ako hľadanie ihly v kôpke sena, preto sú vrecká také dôležité. Veci, ktoré potrebujete mať neustále na dosah ruky, si jednoducho odložíte do vrecka alebo priehradky. Ďalej by ste sa mali zamerať aj na to, či je kabelka vzpriamená keď ju položíte alebo sa pokrčí. A zapínanie? Uprednostňujete zapínanie na zips, sponu, magnet alebo žiadne? Zamyslite sa nad tým, čo vám na vašej doterajšej kabelke vyhovuje a naopak, čo sa vám na nej nepáči. Môže vám to pomôcť aj pri výbere toho správneho nového kúsku.

RÚČKY / POPRUHY

Väčšina žien nosí svoju kabelku každý deň, preto naozaj záleží na tom, ako ich nosia. Na ramene? V ruke? Alebo crossbody? Príliš dlhé rúčky môžu mať za následok, že vám bude kabelka celý deň padať z ramena, naopak, vďaka kabelkám do ruky s malými rúčkami a bez popruhov sa môže stať že zistíte, že neznášate mať stále plné ruky. Čo sa týka popruhov, vždy je dobré, ak majú nastaviteľnú dĺžku, budete si tak môcť nastaviť vyhovujúcu dĺžku presne na svoju postavu a výšku.

PRAKTICKOSŤ

Veľmi dôležitá je aj praktickosť kabelky. Ak hľadáte kabelku na svadbu, ples alebo inú spoločenskú udalosť, trendy sú listové kabelky alebo elegantné spoločenské kabelky. Pravdaže, nie všetky takého slávnostné kabelky sú vhodné aj na každodenné nosenie. V dnešnej dobe je ale našťastie k dispozícii nespočetné množstvo najrôznejších typov a tvarov kabeliek dostupných v najrozličnejších farbách, takže nájsť elegantnú spoločenskú kabelku, ktorá je vhodná aj na každodenné nosenie nepredstavuje žiadny problém. Preto radšej siahnite po kabelke, ktorá bude dostatočne elegantná na spoločenské akcie ale zároveň bude vhodná aj na každodenné nosenie. Ušetrí vám to nielen čas strávený pri výbere ďalšej kabelky, ale hlavne peniažky, ktoré by ste mohli investovať do niečoho iného.

TIP! Nezabudnite si vybrať z našej ponuky kabeliek na každú príležitosť v sekcii kabelky :

                 https://www.artmode.sk/kabelkyatasky/