Art Mode

Prečo nosiť v zime čiapku?

05.10.2021

Ako deti nás naši rodičia nútili nosiť čiapky a šále  niekedy z tak pichľavej vlny, že nás z toho škriabalo na hrdle, svrbela hlava a mnohokrát  tie naše pichľavé čapice a šále skončili v treskúcej zime omotané okolo snehuliakov, či váľali sa kdesi v snehu a nájsť ich bolo veľkým umením. 

Áno, aj ja som neznášala čapicu, hlavne kuklu, ktorú dala moja mama upliesť susede v dobrom úmysle, že konečne sa jej deťúrence zohrejú s "čiapkošálom" (pretože tá kukla bola naozaj taká, že mala nákrčník, ktorý zohrieval aj krk ).

Vtedy som sa cítila  ako mimozemšťan, ktorému sa v  škole len posmievali. Keď sa mi podarilo stratiť tento "netradičný doplnok šatníka" v škole, výskala som od radosti a tešila sa, že už konečne dostanem normálnu čiapku.

Smola, čiapka, ktorú som dostala, pichala a vôbec nebola pohodlná ako tá kukla. V tom momente som trochu zabanovala za čiapkošálom, ktorý bol taký teplý a úžasný na sánkovačkách....

Teraz, po tridsiatich rokoch, keď si na to spomeniem, pochytí ma nostalgia, že už nežije tá dobrá suseda, ktorá by uštrikovala také pekné čiapkošále aj pre moje deti. V tejto dobe by boli IN.  


Ale prečo vlastne píšem tento blog? Pretože Vás chcem, milé dámy a páni, presvedčiť o tom, že nosiť čiapku a šál sa naozaj oplatí! 

Vedeli ste, že až 30 % tepla z tela uniká 

  • ... cez nezakrytú hlavu?                                                                                                            Hoci zimy už nie sú také studené ako kedysi, teploty stále klesajú pod bod mrazu a naše ušká začínajú mrznúť.  Hlava nás bolí a my máme pocit, že nás studený štipľavý vietor prefúkol takmer zo všadiaľ. Naša hlava je citlivá na zimu a rovnako aj naše uši, ktoré sa hlásia ako prvé. Je vedecky dokázané, že nezakrytá hlava (a hlavne u menej vlasatých) nás oberá o 30 % tepla. Nedostatok sa potom prejaví zapálenými hornými dýchacími cestami, bolesťami zubov, hlavy a tiež bolesťou uší. Aj Vám sa už stalo, že Vám zamrzol úsmev? Mne veru áno. Hlavne v tých chladných dňoch, keď slniečko svieti, sneh sa trbliece a vonku to vyzerá ako v krajine deduška Mrázika. A do rozhovoru s partnerom akosi nemám chuť, pretože mi zamrzol už aj jazyk. Veru, vtedy milujem všetky tie čiapky, čelenky, obrovské šále, ktoré sú nielen teplé ale aj vždy farebne zladené s mojimi zimnými outfitmi. 
  • .... cez studené ruky?                                                                                                            Studené ruky sú znamením, že nám je zima. Ak sa samozrejme nemáčame v studenej vode a neperieme v nej ako naše staré mamy, určite nepodceňujme studené ruky. Zima z rúk sa postupne prenáša na celé telo a my sa o chvíľu môžeme klepať od zimy ako osiky. A čo je nepríjemné v zimných mesiacoch? Omrznuté skrehnuté prsty, ktoré nezohreje ani šálka horúcej čokolády. Preto nezabudnite nosiť vo vrecku klasické čierne rukavičky, ktoré sa hodia takmer ku každému outfitu.
  • ..... cez nezakrytý dekolt?                                                                                                 Hlboké výstrihy, dlhé labutie krky a pokašliavanie. To sa stáva, keď si pomýlime leto so zimou. Zima nesvedčí našim hlasivkám ani prieduškám. Moja prostredná dcéra je vždy tak tvrdohlavá a odmieta nosiť šále či nákrčníky. Až neprestávajúci kašeľ, zapálené hrdlo a poučenia, ja som ti hovorila, ju potom donútia zakrútiť sa do teplého šálu.  Zakrývajte sa, noste teplé šále, ktoré nielen svedčia k vášmu outfitu, ale hlavne Vášmu zdraviu.

Prečo by sme teda mali nosiť v zime čiapku?

Pretože....

  1. svedčí nášmu zdraviu
  2. s čiapkou nezamrzneme
  3. chráni telo pred únikom tepla
  4. je to neodmysliteľný módny doplnok nášho šatníka
  5. hodí sa ku všetkým módnym výstrelkom
  6. je súčasťou nášho šatníka už od doby ľadovej (a to verte, že vtedy nemali taký výber ako dnes :) 

Na záver

Čiapka nie je len módny doplnok ale hlavne plnohodnotný kus vášho šatníka! Milé dámy, ak sa do ničoho po sviatkoch nezmestíte, nezúfajte, do čiapky sa zmestíte vždy . Tak neváhajte a vyberte si z našej bohatej ponuky čiapok, klobúkov, baretiek či bekoviek.

Celú ponuku nájdete tu: https://www.artmode.sk/ciapky-a-klobuky/